Ogrodzenia zwieńczone koncertiną 450mm
16 października 2017
bariery drogowe
Bariery drogowe – sygnalizacja niebezpieczeństwa i gwarancja bezpieczeństwa?
4 grudnia 2017

Słupki ozdobne - mała architektura w aranżacji miasta


Miasta już dawno przestały być szarymi przestrzeniami. Władze samorządowe starają się tworzyć azyle, które będą estetyczne, bezpieczne oraz funkcjonalne. Jak pogodzić wszystkie te elementy, a jednocześnie nie nadwyrężać budżetu? Słupki ozdobne to pierwszy krok do aranżacji przestrzeni miejskiej.

Projekt stworzenia dobrze prezentującego się miasta jest złożony z wielu czynników, wymaga współpracy jednostek i organizacji. Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, stwarzającej azyl bezpieczeństwa jest procesem odpowiedzialnym i musi być dobrze przemyślany. Drogi, chodniki i tereny użytkowe muszą ułatwiać życie mieszkańcom, dlatego warto stawiać na sprawdzone elementy infrastruktury. A mała architektura to najlepszy sposób kontroli nad bezpiecznym funkcjonowaniem miejsc wymagających szczególnej ostrożności.

Zalety montowania słupków ozdobnych

Nadrzędnym zadaniem słupków ozdobnych jest narzucanie wyraźnych granic, mających sygnalizować wzmożony system bezpieczeństwa, a także oddzielenie pieszych od uczestników ruchu drogowego. Słupki nie stanowią bariery fizycznej, lecz są elementem bariery psychologicznej, wyraźnie wskazującej kierunek poruszania się i jazdy.

Słupki ozdobne w przestrzeni miejskiej

Aranżacja przestrzeni publicznej powinna być spójna z otoczeniem. Jednak największą widoczność, z punktu widzenia kierowcy i pieszego, gwarantują słupki w popularnych kolorach z taśmą odblaskową, niekoniecznie korelujących z harmonią miejską. Zatem bardzo ważne jest stosowanie słupków ozdobnych w stonowanych odcieniach, spełniających warunki estetycznego otoczenia. Należy pamiętać, że nie powinny wprowadzać nowego charakteru, budować dodatkowego contentu, a skutecznie wtapiać się w otoczenie. Tradycyjne kształty zawsze znajdą zastosowanie i będą pasowały do stylizowanych lamp, nowoczesnych ławek i wielu innych rozwiązań architektury miejskiej.

Kupując słupki, warto znaleźć kompatybilne rozwiązanie, które będzie można wykorzystać na terenie całego miasta. Jednakże słupki ozdobne, w tym także łączone łańcuchem, pasujące kształtem do warunków eksploatacji i aranżacji, jako skuteczny sposób zabezpieczenia parkingów, chodników, ścieżek rowerowych, terenów szkolnych, zawsze powinny wyraźnie sygnalizować kierowcom zachowanie najwyższych form ostrożności.