Słupki ozdobne – mała architektura w aranżacji miasta
6 listopada 2017
Bariery miejskie ozdobne
12 grudnia 2017

Bariery drogowe – sygnalizacja niebezpieczeństwa i gwarancja bezpieczeństwa?

Wzdłuż jezdni, jako ukierunkowanie ruchu, na obiektach mostowych, schodach – w miejscach, w których szczególnie istotne jest bezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Niezależnie czy prowadzimy samochód, rower czy jesteśmy pieszymi na poboczu. Im więcej środków ostrożności tym większa pewność bezpieczeństwa. To właśnie priorytetowy cel dla barier ochronnych.

W niektórych miejscach, szczególnie na uboczu środki ostrożności na drogach są zaniechane. Nieoznakowana i niezabezpieczona ścieżka dla pieszych, źle oznakowana ścieżka rowerowa i brak oświetlenia to droga ku wypadkom, a przecież bezpieczeństwo jest najważniejsze. Bariery drogowe są wykorzystywane w miejscach, w których przekroczenie krawędzi może zagrażać uszczerbkiem na życiu lub zdrowiu. Chronią przed zjazdem z nasypu, jak i uderzeniem w jakikolwiek obiekt. Wyraźnie odgradzają jezdnie od chodnika.

Zima i jesień to okres szczególny dla kierowców. Odznacza się wysokim ryzykiem niebezpieczeństwa na drogach. Z jednej strony śliska nawierzchnia, z drugiej mgła, śnieżyca, opady deszczu, które ograniczają widoczność. Mimo iż każdy kierowca ceni sobie bezpieczeństwo, to niestety podczas jazdy bardzo często zapominamy o priorytetach. Zastosowanie barier drogowych to wyraźna sygnalizacja, że to obszar, na który należy zwrócić szczególną uwagę.


Kolorystyka barier dopasowana do indywidualnych potrzeb

Według przepisów stosowanie barier jest dopuszczalne w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wypadku, którego konsekwencje będą poważne dla uczestników ruchu. Ich obecność nie może stwarzać zagrożenia, ale powinna dawać poczucie wzmożonego bezpieczeństwa. Właśnie dlatego stosowane są bariery o różnej kolorystyce, zabezpieczone antykorozyjnie, malowane proszkowo oraz wyklejone folią odblaskową. Sprawia to, że bariery drogowe są dostrzegane przez uczestników ruchu nawet z kilkunastu metrów.

Z poziomu eksperta w dziedzinie profesjonalnych rozwiązań dla barier drogowych wiemy, że określona kontrola i wskazanie toru drogi będzie skłaniała kierowców do refleksji, a ścieżki rowerowe odgrodzone od samochodów będą bezpieczniejsze dla wszystkich rowerzystów bez względu na wiek.